A hely pontosan olyan állapotban van, ahogy az őseink hátrahagyták valamivel kevesebb, mint 17 ezer évvel ezelőtt. Olyan mint egy időkapszula, amit még halászó-vadászó-gyűjtögető őseink hagytak lezárva az utókornak.
Az iflscience.com cikke szerint ez a legépebben megmaradt kőkori barlang a világon és még csak néhány évtizede bukkantak a nyomára Spanyolország északi részén a régészek. A 16.800 éves emberi lakhely pontosan úgy néz ki, ahogy őseink hátrahagyták, eldbobált szerszámokkal a földön és műalkotásokkal a falakon.
A La Garma barlangot 1995-ben fedezték fel és egy kőomlás zárta el a külvilágtól egy történelem előtti időkapszulaként megőrizve és hátrahagyva az utókornak. Számos barlangfestmény található itt, a rengeteg eszköz és egyéb alkotás pedig csak növeli értékét az utókor szemében.
Érdekesség, hogy a környező barlangokat folyamatosan használta az emberiség. Vannak ott leletek a kőkorból, a rézkorból, a bronzkorból és a vaskorból is. Ráadásul később is lakottak voltak, így például középkori anyagból sincs hiány. Ám ezt az egy barlangot senki sem fedezte fel, csak a modern ember, ami lehetőségek tárházát nyitja meg a pontos kutatás számára.
Több mint 4600 eszközt találtak őseink időkapszulájában
A Cantabriai Egyetem tudósai szerint a terület egyébként 5 méter sugarú, tehát egyáltalán nem nagy. A központja egy tűzhely, ami körül mindennapi használatban lévő eszközöket találtak. Ezeket csont- és kőpreparálásra, állatok feldarabolására, illetve bőrük elkészítésére használták. 4614 eszközt találtak itt eddig, köztük lándzsahegyeket, tűket és még egy korai szigonyt is.
A mindennapos használatban lévő eszközökön túl művészeti alkotásokra is leltek. Például van egy ősbölény csont, aminek az egyik oldalába egy bölény-, míg a másik oldalára egy emberfejet karcoltak. Egyedülálló ez egész Európában.
De van itt rengeteg medál is, a többség szarvas, bölény vagy ló csontjából készítve.
A kutatók továbbra is aktívak a barlangban és non-invazív technológiákkal próbálnak többet megtudni a lelőhelyről és annak egykori lakóiról. 2024 februárjában például konferenciát fognak tartani a legújabb felfedezésekról.
Olvass tovább nálunk:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén